dzisiaj jest: 19 stycznia 2019. imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
wersja polska 
A+ A-
Gminna Biblioteka Publiczna
w Nowej Suchej

tel. +46 880-70-40
e-mail: gbp_nowasucha@wp.pl
Aktualności

Palmy wielkanocne – wspólne tworzenie tradycyjnych palm łowickich

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowej Suchej w dniu 24 marca 2015 r. odbyły się warsztaty wielkanocne - wspólne tworzenie palm łowickich pod okiem twórczyni ludowej.

 Jedną z tradycji wielkanocnych jest zwyczaj wykonywania i święcenia  palm na  pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową, rozpoczynającą Wielki Tydzień. W zależności od regionu, palmy różnią się wyglądem i techniką wykonania. W Polsce najbardziej znane są palmy wileńskie, łowickie, kurpiowskie i góralskie. Najbardziej rozpowszechnioną w naszym kraju jest palma wileńska, która przywędrowała do Polski w ubiegłym wieku i zyskała największą popularność. Palma wileńska jest niewielkich rozmiarów, misternie upleciona z suszonych kwiatów, mchów i traw.

 W Łowiczu i okolicach wykonywane są zarówno palmy wysokie jak i niewielkie. O tym jak wyglądają i jak powstają palmy łowickie mieli okazję dowiedzieć się uczniowie szkoły podstawowej z Kozłowa Szlacheckiego ( IV i V kl.) oraz gimnazjalistki z Nowej Suchej, uczestnicząc w warsztatach wielkanocnych w dniu 24 marca 2015 r. Zajęcia z 45 uczniami (podzielonymi na dwie grupy) przeprowadziła Beata Rokicka z Nieborowa. Warsztaty wielkanocne - wspólne tworzenie tradycyjnych palm łowickich pod okiem twórczyni ludowej odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowej Suchej.

 Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania uczniów z tradycjami wielkanocnymi kultywowanymi w regionie łowickim. „Mieszkańcy Jerozolimy witali Jezusa rzucając mu pod nogi gałązki palmowe, które u nas nie są dostępne. Wymyślono więc, że weźmie się gałązki wierzbowe, bazie, które są symbolem budzącego się życia po zimie. Zdobimy je gałązkami z roślin zimozielonych takich, jak bukszpan, barwinek lub borówka. O tym, że palmy są oryginalne, piękne i kolorowe decydują misternie wykonane kwiaty z bibuły - są to zazwyczaj róże – tradycyjny łowicki motyw zdobniczy. Dawniej na wsi wierzono, że poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed ogniem i wszelkim złem’’ – opowiadała pani Beata Rokicka.

 Po zapoznaniu się ze sposobem wykonywania, uczestnicy zajęć zabrali się do tworzenia swoich palm wielkanocnych, które można było nabyć po zakończonych warsztatach do piątku przed Niedzielą Palmową. Zebrane pieniądze przeznaczone zostały na Caritas.

 

« powrót
<<   Styczeń   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
       1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
MAPA SERWISU
STATYSTYKA
     
&