dzisiaj jest: 19 stycznia 2019. imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
wersja polska 
A+ A-
Gminna Biblioteka Publiczna
w Nowej Suchej

tel. +46 880-70-40
e-mail: gbp_nowasucha@wp.pl
Aktualności

10. ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II

Jan Paweł II

   2 kwietnia 2015 r. minie 10 lat od śmierci Jana Pawła II, od 1999 r. - Honorowego Obywatela Gminy Nowa Sucha. Każdego roku tego dnia ludzie gromadzą się przed bazyliką watykańską oraz w licznych kościołach. To nawiązanie do czuwania modlitewnego w Watykanie w ostatnich dniach życia papieża.

   Wiadomość o śmierci Jana Pawła II podał uczestnikom czuwania na placu Świętego Piotra, arcybiskup Leonardo Sandri. Ogłosił, że o godzinie 21.37 "Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca". Tysiące wiernych zgromadzonych pod oknami papieskiego apartamentu w Watykanie, po raz pierwszy w historii, żegnało papieża spontanicznymi oklaskami. Jako wyraz szacunku i miłości wobec Jana Pawła II, oklaski towarzyszyły również mszy pogrzebowej kilka dni później. Jan Paweł II odszedł w przeddzień święta Miłosierdzia Bożego – święta, które sam ustanowił. Wiadomość ze Stolicy Piotrowej zasmuciła cały świat.

 Hołd zmarłemu papieżowi w bazylice Świętego Piotra złożyło ponad 3 miliony osób z całego świata. Na pogrzeb Jana Pawła II, który odbył się 8 kwietnia, przybyli prezydenci, premierzy, królowie i książęta oraz przywódcy religijni całego świata. Wielu uczestników uroczystości miało ze sobą transparenty z napisem "Santo subito", czyli "Święty natychmiast". W Polsce odejściu papieża towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunta na Wawelu. 16 października 1978 roku ogłosił wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, 2 kwietnia 2005 roku żegnał papieża Polaka.

   Droga Jana Pawła II do świętości została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Proces kanonizacyjny zaczął się błyskawicznie. Benedykt XVI zgodził się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego swego poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci. 1 maja 2011 r. odbyła się beatyfikacja, 27 kwietnia 2014 r., Jan Paweł II został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego.

  Jan Paweł II nazwany został papieżem-pielgrzymem. Odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia. Podczas jego pontyfikatu ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm. Jan Paweł II przyjmując z pokorą i głębokim zaufaniem posługę pasterzowania całemu Kościołowi, stał się sługą sług. Każdy dzień jego pontyfikatu wytaczał drogę wiodącą do konkretnego człowieka, po to aby „na oścież otworzył drzwi Chrystusowi”. Jan Paweł II zmienił serca milionów ludzi i zmienił oblicze świata. Pontyfikat jego nazywany jest niezwykłym, wyjątkowym, wielkim.

 

« powrót
<<   Styczeń   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
       1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
MAPA SERWISU
STATYSTYKA
     
&